پارچه مخمل چیست؟

پارچه مخمل چیست

در صنعت مبلمان از پارچه های مختلفی استفاده می شود که ما قبلا در مقاله انواع پارچه های مختلف را بررسی نموده ایم، یکی از پارچه هایی پرکاربرد در انواع مبلمان، پارچه مخمل می باشد. استفاده از این پارچه بیشتر در مبلمان کلاسیک و راحتی مرسوم است. گالری مبل سید کاشان قصد دارد در مقاله پارچه مخمل چیست قصد دارد این پارچه پرکاربرد در صنعت مبلمان را معرفی نمائید.

پارچه مخمل چیست؟

پارچه مخمل velvet یک پارچه از جنس کرک محسوب می شود که مواد اولیه برای تهیه ی آن ابریشم، پنبه و … می باشد. پارچه مخمل یک پارچه لوکس و اشرافی محسوب می شود زیرا تولید آن نسبتا دشوار می باشد. ویژگی اشرافی بودن مخمل سبب شده این پارچه به یکی از پارچه های پرکاربرد در صنعت مبلمان مخصوصا در مبل های کلاسیک تبدیل کرده است.

اگر بخواهیم تاریخچه ی پارچه ی مخمل را بررسی کنیم به 2000 سال پیش از میلاد بر می گردد. پارچه مخمل اولین بار در مصر باستان تولید گشت و هدف از تولید آن برای استفاده ی طبقه ی اشراف مصر باستان بوده است.

مبل صدفی هشت نفره
مبل صدفی با پارچه مخمل

یکی از کاربردهای پارچه مخمل در صنعت در تولید پوشاک برای دو فصل سرد سال یعنی پائیز و زمستان است، علت کاربرد این پارچه در این قسم از پوشاک به نوع بافت این پارچه بر می گردد زیرا بافت پارچه ی مخمل نسبتا ضخیم می باشد.

مخمل بر خلاف دیگر پارچه ها که تنها دارای تار و پود نمی باشد بلکه در این پارچه از کرک و پرزهای اضافه ای هم استفاده شده است که این پارچه را به یک پارچه سه بعدی تبدیل می کند.

در مخمل ما دو اصطلاح متفاوت با دیگر پارچه ها داریم که این دو اصلاح کرک و خاب مخمل می باشد.

کرک و خاب مخمل

کرک ها در واقع الیاف های به کار گرفته شده در پارچه های مخمل می باشد که به صورت عمودی بافته شده اند که این عامل باعث شده است بعد سوم این پارچه پدیدار بشود. اضافه شدن کرک ها سبب شده است در پارچه ی مخمل حجم و نرمی متفاوت با دیگر پارچه ها مشاهده نمائیم.

پارچه مخمل هم همانند فرش دارای یک خاب می باشد که این خاب بر اساس جهت بافت کرک ها می باشد. اگر زمانی که به پارچه های مخمل نگاه کنیم و در آن لحظه کرک ها در جهت خاب قرار گرفته باشند، ما پارچه را به شکل بسیار براق و صاف مشاهده خواهیم کرد؛ ولی اگر شرایط معکوس باشد یعنی جهت کرک ها در خلاف جهت خاب قرار گرفته باشند پارچه به رنگ تیره مشاهده خواهد شد.

ناهارخوری صدفی
ناهارخوری صدفی با پارچه مخمل

انواع پارچه مخمل

حالا با دانستن نکته ی پارچه مخمل چیست؟ می توان تعدادی از انواع این پارچه را نام برد که عبارتند از:

  • مخمل ساده
  • مخمل کوبیده
  • مخمل براق
  • و …

یکی از مهم ترین مواردی که در مورد این پارچه اهمیت دارد مراقبت و حتی شستشوی آن می باشد که در ادامه با این مورد نیز بیشتر توضیح خواهیم داد.

نحوه ی نگهداری از پارچه ی مخمل

پارچه مخمل به نسبت دیگر پارچه های شناخته شده حساس تر می باشد به همین خاطر احتیاج به مراقبت های بیشتری مخصوصا در هنگام شست و شو را می طلبد و در ادامه مهم ترین آن ها را برمی شماریم ولی قبل از تمام این موارد این نکته را فراموش نکنید که قبل از شست و شوی پارچه ی مخمل در قسمت بسیار کوچکی تست کنید تا ببینید به پارچه ی مبل شما آسیب وارد نشود؛ زیرا در مبلمان که تعویض این پارچه بسیار دشوار است و در صورت خراب شدن پارچه ی مبل جذابیت خود را از دست می دهد.

مبل راحتی سیلویا یک مبل راحتی تخت شو از گالری مبل سید با فروش اقساطی و ارسال رایگان
مبل چستر سیلویا با پارچه مخمل
  • در هنگام شست و شوی پارچه های مخمل حتما دقت لازم را به خرج دهید
  • از آب سرد و خنک برای شستشوی پارچه های مخمل استفاده کنید
  • به هیچ وجه از مواد سفیدکننده و یا نرم کننده ها استفاده نکنید زیرا این کار می تواند نه تنها رنگ این پارچه را از بین ببرد حتی ممکن است خاب پارچه های مخمل را نیز نابود کند
  • سعی کنید از محلول رقیق آب و صابون برای شستشوی انواع پارچه های مخمل استفاده کنید
  • اگر شما سعی در استفاده از مواد شوینده دارید سعی کنید شوینده ی خود بسیار کم باشد (پیشنهاد ما این است که میزان شوینده ی در محلول آب سرد بیش از یک قاشق چای خوری نباشد)

 گالری مبل سید کاشان یکی از تولیدکنندگان مطرح مبلمان در ایران می باشد این گالری علاوه بر تولید مبلمان با کیفیت و با صرفه همواره تلاش کرده است که برای هموطنان شرایط بسیار عالی برای خرید مبل فراهم نمائید، یکی از اقدامات این گالری ارائه ی طرح خرید اقساطی مبل بدون سود و کارمزد و جدیدترین طرح های آن خرید قسطی مبل فرهنگیان و همچنین طرح خرید قسطی بازنشستگان می باشد تا هموطنان عزیز در بدون دغدغه ی قیمت مبل مد نظر خود را انتخاب نمائید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.