تاریخچه مبل در بین النهرین

تاریخچه ی مبلمان در بین النهرین یک مبحث بسیار وسیع می باشد زیرا خود منطقه بین النهرین نیز علاوه بر وسعت زیاد دارای تاریخچه ی بسیار گسترده ای است اما ما تصمیم داریم در این مقاله به صورت خلاصه وار یک توضیحاتی از وضعیت صنعت و تاریخچه ی مبلمان در بین النهرین ارائه نمائیم.

واژه بین النهرین از لحاظ جغرافیایی به معنای سرزمین بین دو رود دجله و فرات گفته می شود که بیشتر این سرزمین در کشور عراق امروزی واقع شده است اما این کلمه محدود به یک منطقه مکانی نمی باشد بلکه اهمیت آن از لحاظ تاریخی است. در بعد تاریخی این منطقه ما شاهد به وجود آمدن حکومت های بزرگی چون سومریان و بابلیان هستیم و همچنین ما حکومت مردان جنگجو و غارتگر آشور را مشاهده می کنیم.

 

زمانی که صحبت از واژه‌ی بین النهرین به می شود در واقع اشاره به هر دو بعد این واژه دارد. قبل از این که بخواهیم وارد تاریخچه مبل در بین النهرین که توسط گالری مبل سید تهیه شده است شویم بهتر از اول با فضای آن دوران آشنا شویم تا دقیق تر بتوانید ابعاد تاریخی آن را بررسی نمائیم.

تاریخچه مبل در بین النهرین

گالری مبل سید کاشان یکی از بهترین گالری های مبلمان در سراسر ایران است، گالری مبل سید به عنوان یک تولیدکننده انواع مبلمان و سرویس خواب در ایران جهت به وجود آوردن شرایط بهتر برای خرید مبلمان این امکان را برای هموطنان عزیز فراهم آورده که بتوانند با خرید اقساطی مبل و سرویس خواب بدون ضامن از بهترین مبلمان با بهترین قیمت ها استفاده نمایند.

سومریان

حکومت سومریان اولین تمدن شهری در منطقه بین النهرین محسوب می شود و این حکومت را می توان از لحاظ زمانی هم راستای تمدن مصر باستان به عقیده ی جدید باستان شناسی تمدن سومری‌ها در دوره ای حدود 4000 سال قبل از میلاد شروع شده البته اگر مبدا شروع تمدن بخواهیم بر تکلم کردن مردم به زبان سومریان قرار دهیم شروع تمدن ۱۵ قرن عقب تر می باشد یعنی در حدود 5500 سال پیش از میلاد مردم آن منطقه شروع به صبحت با زبان سومریان شدند.

در مورد فرهنگ سومریان می توان به این نکات اشاره کرد که در دوران سومریان سفالگری و کشاورزی بسیار زیاد بوده است و حتی ظروفی برای نگهداری شراب هایی که از خرما می گرفتند تولید نموده بودند. سومریان زمان خود را براساس تغییرات ماه محاسبه می کردند آن ها در ساخت ابزارهای کاربردی چون چاقو و گووه نیز مهارت داشتند و همچنین سومریان برای جنگ های خود از نیزه و تیر و کمان و دیگر سلاح هایی که توسط خودشان ساخته می شد نیز خنجرها بهره می بردند.

 

ویژگی مبلمان سومریان:

مبلمان در دوران سومریان مرسوم بوده است و نمونه هایی استفاده از سبک های مبلمان می توان به چهارپایه ها و صندلی ها نام برد. سومریان از تخت های نیز برای خوابیدن استفاده می کردند که بی شباهت به تخت خواب های زمان خودشان نداشته است.

صندلی ها و چهارپایه هایی که در دوران سومریان کاربرد داشته است دارای ویژگی هایی ظاهری خاصی بوده است یکی از ویژگی های ظاهری مبلمان در تمدن سومریان این بوده است.

از ویژگی های مبلمان زمان سومریان می توان به استفاده از پایه های تراش خورده نام برد که از شکل ظاهری پاهای گاوهای نر الهام گرفته می شده است. با توجه به بازه ی زمانی دوران سومریان جنس مبلمان آن ها از چوب بوده است و این احتمال وجود دارد که چوب های منطقه زندگی خودشان و ارتباط های خارجی آن است.

 

بابل:

یکی دیگر از حکومت های معروف منطقه ی بین النهرین حکومت بابلیان می باشد. واژه ی بابل به معنی دروازه خدا است و این حکومت در اطراف رود فرات تشکیل شده بوده است. شهر بابل که مرکز حکومت بابلیان بوده است که هم اکنون ویرانه های این شهر در عراق امروزی موجود است و پیدایش این شهر به 2300 سال پیش از میلاد بر می گردد.

تاریخچه مبل در بین النهرین

آشوریان:

یکی دیگر از حکومت های بزرگ در منطقه بین النهرین آشوریان می باشند که از لحاظ جغرافیایی بر منطقه ی میانی رود دجله و کوهستان های مجاور آن حکمرانی می کردند و شروع این حکومت از آن جا می باشد. نخستین پایتخت این حکومت در شهر آشور بوده است که نام این شهر براساس خدای بزرگ مردم آن ها یعنی آشور برگرفته شده است که شهر آشور در حوالی شهر موصل امروزی واقع شده است. یکی از مهم ترین پایتخت های این حکومت شهر نینوا که در واقع همان موصل امروزی است بوده است. آشوریان در واقع اول یکی از استان های دولت های قبلی یعنی سومر و بابل بوده است این روند تا سال 1800 قبل از میلاد ادامه داشت که با اتحاد مردم منطقه آن ها توانستند به استقلال برسند و حکومت خود را تشکیل بدهند.

مهم ترین بعد حکومت آشوریان این بوده است به خاطر عدم وجود خاک حاصل خیز در منطقه ی حکومتی خود این حکومت شروع به حمله به دیگر مناطق شدند و یک حکومت متجاوز و جنگجو را به وجود آوردند.

فرجام این تمدن با حمله ی مادها به آشور شروع می شود و پس از فتح شهر آشور توسط مادها این حکومت در بابل سعی در ماندگاری کرد که باز هم با یورش دیگری از مادها به شهر بابل به صورت کامل نابود شدند و این نابودی سرآغاز حکومت مادها به عنوان یک سلطنت نام برد.

خب حالا برگردیم به موضوع اصلی یعنی تاریخچه مبل در بین النهرین و ببینم تاریخچه مبل در این منطقه که هم راستای مصر باستان است چگونه بوده است.

تاریخچه مبل در بین النهرین

فرم و عملکرد مبل بین النهرین:

همان طور که قبل گفته شد در بین سومریان که استفاده از مواردی چون چهارپایه ها و صندلی هایی با پایه های تراش داده شده که براساس پاهای گاو نر طراحی شده بوده است. در دوره آشوریان جریان متفاوت تر بوده است به گونه ای که در آشور همانند مصر باستان شکل پنجه های شیر بوده است. در بیشتر طراحی های مبلمان آشوریان از طرح هایی از بدن انسان و یا سر و اندام های ظاهری آن ها استفاده می شده است.

ویژگی که مبلمان در منطقه بین النهرین به خصوص منطقه آشور داشته است که هدف از طراحی آن ها بیشتر برای نمایش شان و جایگاه اجتماعی مالک آن بوده است تا راحتی و آسایش او، به گونه ای که تخت خواب هایی که در آن منطقه تولید می شده است مرتفع تر از هم دوران خود یعنی مصر باستان بوده است. در هنگام پذیرایی از مهمانان در بین النهرین تخت خواب های یاد شده بسیار کاربرد داشته است به این گونه که مهمان بر روی این تخت ها لم می داده است و از او پذیرایی می شده است.

تاریخچه مبل در بین النهرین

همان طور که گفته شد هدف از طراحی مبلمان در آن ل تنها به واسطه نمایش جایگاه اجتماعی بوده است به همین خاطر مبلمان تولیدی بین النهرین بسیار سنگین و حجیم ساخته می شده است که این مبلمان از لحاظ کاربردی بسیار ضعیف بوده است و تجملاتی محسوب می شده است.

به خاطر تهاجمی بودن مردم آشور و عدم خاک حاصل خیزی که داشته اند دسترسی به فلزات برای آن ها بیشتر بوده است تا چوب و امثالهم به همین خاطر جنس مبلمان ساخته شده در دوران آشوریان از برنز ریخته گری شده بوده است. از لحاظ تزئین کردن مبلمان بسیار خلاق بوده اند آن ها مبلمان خود که شامل انواع صندلی ها و کاناپه ها بوده است را با پارچه های رنگین تزئین می کردند و روکشی با این پارچه های رنگین برای مبل های برنز خود تولید می کردند.

تاریخچه مبل در بین النهرین
نگاره تخت نمرود

یک نمونه شاخص مبلمان در دوران بین النهرین می توان به تصویر تخت پادشاهی نمرود اشاره کرد که این لوحه در موزه ی بریتانیا قرار دارد اشاره کرد. در این نگاره ی سنگی که مربوط به 860 سال قبل از میلاد است ما می توانیم ویژگی های از تخت نمرود را مشاهده کنیم که این ویژگی ها شامل یک زیرپایی و همچنین شکل ظاهری پایه های تخت می باشد. در قسمت پایه های تخت نمرود ما می توانیم بریدگی هایی حلقوی و مارپیچ را مشاهده نمائیم.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.