تاریخچه مبلمان در دوران دیرینه سنگی و نوسنگی

تاریخچه مبلمان در دوران دیرینه سنگی و نوسنگی

قطعا به محض برخورد به این مقاله برایتان این سوال مطرح شده است که آیا آنچه را که با چشم خود دیده اید درست است یا خیر؟ آیا به راستی می توان ریشه های صنعت مبلمان را در دوران دیرینه سنگی و نوسنگی جستجو کرد؟ پاسخ ما به این سوال مثبت خواهد بود و شما به راحتی می توانید تاریخچه مبلمان در دوران دیرینه سنگی و نوسنگی را در آن دوران به راحتی پیدا نمائید. شما در ادامه می توانید از تاریخچه مبلمان در دوران دیرینه سنگی و نوسنگی که با تلاش های تیم گالری مبل سید کاشان به دست آمده را مطالعه نمایید.

گالری مبل سید کاشان یکی از بهترین گالری های مبلمان در سراسر ایران است، گالری مبل سید به عنوان یک تولیدکننده انواع مبلمان و سرویس خواب در ایران جهت به وجود آوردن شرایط بهتر برای خرید مبلمان این امکان را برای هموطنان عزیز فراهم آورده که بتوانند با خرید اقساطی مبل و سرویس خواب بدون ضامن از بهترین مبلمان با بهترین قیمت ها استفاده نمایند.

قبل از این که بخواهیم با تاریخچه مبلمان در دوران دیرینه و نوسنگی آشنا شویم بهتر است اول با این دو دوران یک آشنایی مختصر داشته باشیم تا اول از همه فضا و نوع حیات انسانی آن دوران برای همگان مشخص شود و سپس وارد مبحث تایخچه مبلمان در دوران دیرینه سنگی و نوسنگی شویم.

تاریخچه مبلمان در دوران دیرینه سنگی و نوسنگی

 

 

تعریف دوران پارینه سنگی

یکی از قدیمی ترین دوران قبل از پیدایش و ابداع تاریخ انسان ها دوران پارینه سنگی یا به لاتین Paleolithic محسوب می شود. ویژگی اصلی دوران پارینه سنگی این است که انسان های که در آن دوران زندگی می کردند؛ تولید و استفاده ابزارهای دست ساز سنگی بود. انسان ها با ساخت ابزارهای سنگی دست سازی اولین قدم ها را برای رفاه خود برداشتند.

شروع دوران دیرینه سنگی را در حدود 3/3 میلیون سال پیش تا حدود 10 هزار سال پیش از میلاد مسیح ادامه داشته است.

دوران پارینه سنگی بزرگترین دوران بشری محسوب می شود به گونه ای که این دوران 99 درصد از طول دوران زندگانی انسان ها را تشکیل می دهد.

در اواسط دوره ی پارینه سنگی انسان ها از گیاهان به عنوان غذای خود استفاده می کردند سپس شروع به ذخیره سازی آذوقه ی اصلی خود برای مدت ها کردند؛ به مرور انسان به شکار حیوانات روی آوردند و آن دسته از انسان هایی که کنار رودخانه ها بودن ماهی گیری را شروع کردند. همزمان با این اتفاقات انسان در کنار شکار حیوانات و جمع آوری گیاهان اقدام دیگری را شروع کردن که آن اقدام استفاده از چرم حیوانات شکار شده و یا الیاف های گیاهی بوده است.

در اواخر دوران پارینه سنگی انسان ها یک تغییر دیگر در شرایط زندگی خود دادند و آن هم پرستش الهه ها بود.

انسان عصر دیرینه سنگی برای پرستش الهه های خود شروع به برگزاری مراسمات مذهبی و دینی مطابق با افکار خود کردند. مراسم خاکسپاری مردگان تا قبل از این اواخر این دوران مرسوم نبود و انسان های آن دوران مراسم خاکسپاری برایشان بی معنا بود ولی در اواخر دوران پس از پرستش الهه ها این مراسم هم به مجموعه ی مراسمات مذهبیشان اضافه شد.

تاریخچه مبلمان در دوران دیرینه سنگی و نوسنگی

تعریف دوران نوسنگی

دوران نوسنگی در واقع نام شروع دوران یکجانشینی و کشاورزی و دامداری بوده است، اگر بخواهیم اصلی ترین شاخصه این دوران را نام ببریم باید شروع یکجانشینی را معرفی کنیم. یکی از اتفاقات دیگر در دوران نوسنگی اهلی نمودن حیواناتی نظیر گوسفند و بز بود؛ به مرور انسان ها برای حفاظت از جان خود سگ ها رو شروع به اهلی نمودن کردند.

دوران نوسنگی از چیزی در حدود 11000 سال پیش شروع شد و تا 6500 سال پیش ادامه داشت و با پیدایش مس رو به زوال رفت و دوران عصر حجر تمام شد و با ساخت برنز این دوران  نیز به اتمام رسید.

در این دوران که شروع کشاورزی و دامپروری محسوب می شود انسان به خاطر نیاز آب برای کشاورزی انسان سعی حل مشکل آب رسانی نمود، با حل این مشکل و افزایش رفاه بیشتر انسان ها شروع به افزایش جمعیت کردند به همین خاطر صنایعی دیگر همچون ریسندگی و بافندگی و اهلی کردن حیوانات دیگر چون اسب در کارهای انسانی قرار گرفت.

یکی دیگر از کارهای که انسان ها در همین دوران انجام دادند ساختن چرخ ها و قایق ها و ایجاد صنعت سفالگری بود که این اتفاقات امکان مهاجرت ها را برای انسان ها فراهم آورد.

تاریخچه مبلمان در دوران دیرینه سنگی و نوسنگی

تاریخچه مبلمان در دوران دیرینه سنگی و نوسنگی

می دانیم با توجه به توضیحات ما در مورد سطح زندگی و پیشرفت بشری تا به این جا این سوال قوت گرفته شده است که چجوری یک انسان در آن سطح از رفاه شروع به تولید مبل کرده است و آیا واقعا مبلمان در دوران دیرینه سنگی وجود داشته است؟ بار دیگر باید پاسخ خود را تاکید کنیم که شاید ظاهر اولیه حیات انسان ها بر خلاف جواب ما باشد ولی شواهد تاریخی محکمی دال بر صحیح بودن پاسخ ما وجود دارد؛ پس برای پاسخ دقیق به این سوال همراه باشید.

همان طور که گفته شد در اواخر دوران دیرینه سنگی انسان ها شروع به پرستش الهه های مختلف با توجه به محل سکونت خود کردند و مراسمات مذهبی برای خدایان و الهه های خود داشتند.

بسیار واضح است خدایان برای انسان ها دارای ارج و قرب بالایی بودند، پس انسان ها حتی در ساخت تمثال ها و بت هایی برای پرستش خود سعی داشتند که این ارج و قرب را حفظ کنند. از نظر ذهن انسان آن دوران حتی یک خدا هم خسته می شود، می خوابند و اگر مدت زمان زیادی ایستاده باشند خسته خواهند شد.

تاریخچه مبلمان در دوران دیرینه سنگی و نوسنگی

از طرفی این که خدایانشان از بالا بر آن ها نظارت می کنند پس می توانستند بنشینند و نظارت کنند. این نشستن بر مبل هایی و صندلی هایی بود است.

اولین مجسمه هایی که این را نشان می دهد مجسمه ونوس و دیگر خدایان در مناطق مختلف است که در دوران دیرینه سنگی ساخته شده اند. در ادامه ما در مورد نوع مبل در دوران دیرینه سنگی صحبت خواهیم کرد.

 مواد اولیه مبل در دوران دیرینه سنگی

شواهد تاریخی دوران دیرینه سنگی این را نشان می دهد که یکی اصلی ترین و متدوال ترین مواد تهیه مبل در دوران دیرینه سنگی از جنس چوب بوده است. در مناطق جلگه ای تر و پست تر ماده اولیه مبلمان را از سنگ ها، استخوان های حیوانات مخصوصا ماموت ها و حیوانات اهلی بزرگتر نظیر اسب ها بوده است.

بعدها با پیدایش اولین عنصر فلزی یعنی مس سعی در استفاده از آن ها در مبل های خود داشته اند.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.